Bilgisayardaki Videonun Özelliklerini Öğrenme

Bilgisayarınızdaki videonuzun boyutunu, çözünürlüğünü, piksel sayısı, saniyedeki kare sayısı gibi özellikleri nereden öğrenebilirsiniz? Videonun kaç piksel olduğunu, çözünürlüğünü, uzunluğunu, saniyedeki kare sayısını vb. özellikleri nereden öğreneceğinizi merak ediyorsanız yazılı ve görselli olarak hepsi bu yazımızda. 

 

 

Videonuzun Özelliklerini Biliyor musunuz?

Bilgisayarınızda bulunan herhangi bir videonun özelliklerini biliyor musunuz? Ya da hiç merak ettiniz mi? Eğer merak ediyorsanız ve ne işe yaradığını bilmiyorsanız bu yazımızda hepsini kolayca bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki videolarınızın özelliklerini bilmeniz gerektiği zamanlarda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Size örnek vermek gerekirse; bir videonun ebatlarını bilmek o videonun düzenleme işlemlerini yaparken veya 480p, 720p ya da 1080p gibi bir video seçerken ebatlarını bilmeniz sizin için kolaylık sağlayacaktır. Bilgisayarınızdaki bir videonun da kare sayısı, ses kanal sayısı, piksel sayısı gibi özelliklerini öğrenmeniz gerektiği zamanlarda nereden bakabileceğinizi merak ediyorsanız birlikte inceleyelim.

 

“Özellikler” Paneli

Bu paneli kullanarak videonuzun ya da fotoğraflarınızın özelliklerini öğrenebilirsiniz. Detaylara erişmek için videonun üzerine sağ tık yaptıktan sonra çıkan pencerenin en altından “Özellikler” yazan kısma tıklayın.

 

 

 

Videonun Ebatlarını Öğrenme (Videonun Piksel Sayısını Öğrenme)

Videonuzun ebatlarını merak ediyorsanız bunu öğrenmeniz oldukça kolay. Videonuzun yüksekliğini ve genişliğini öğrenmek için; videonun üzerine sağ tık yapın > Özellikler > Ayrıntılar > Video. Bu kısımdan çerçeve genişliğini ve uzunluğunu kolayca öğrenebilirsiniz. 

Çerçeve Genişliği videonun genişliğini gösterirken; çerçeve yüksekliği ise aynı zamanda videonun piksel sayısıdır. Çerçeve genişliği kısmında 1280, yüksekliğinde ise 720 yazıyorsa eğer 720 piksel sayısı demektir, bu da video 720p bir video olduğu anlamına gelir. Aynı şekilde bu kısımdaki değerler 720×480 (480p), 1920×1080 (1080p) vb. olabilir. Bu piksel sayısı bazı yerlerde önemli olabilir, bunun için de kolayca bu şekilde öğrenebilirsiniz.

 

 

Videonun Saniyedeki Resim Karesi Sayısını Öğrenme

Bu özellik ise videonun saniyedeki kare sayısıdır. Bu kare sayısı videonun ne kadar akışkan bir şekilde oynatıldığı anlamına gelir diyebiliriz. Örneğin; 30 fps video ile 60 fps videoyu karşılaştıralım. 30 fps özelliği olan bir video görüntüyü standart olarak kaydederken, 60 fps olan bir video daha detaylı, daha akışkan ve daha akıcı bir video kaydeder. Bu özelliği oyunlarda da görebilirsiniz. Örneğin, grafikleri iyi olan bir oyunu inceleyelim. Bu özellik oyunun akıcılığını doğrudan etkiler. 30 fps değerlerine ayarlanmış olan bir oyun ile 60 fps bir değerlerinde olan bir oyunu karşılaştırdığınız zaman farkı aradaki görüntü farkını kolayca fark edebilirsiniz. 30 fps olan bir oyunda grafikler hareket halindeyken titreşimler ve bozulmalar olurken; 60 fps olan bir oyunda daha akıcı ve detaylı bir şekilde oynayabilirsiniz. Video mantığında da aynı şekilde çalışır. Oyun örneğinin görselini aşağıda görebilirsiniz.

 

 

BU ÖZELLİĞİ İSE AŞAĞIDAKİ KISIMDAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

 

Ses Özelliklerini Öğrenme

Videonuzun ses özelliklerini öğrenmek istiyorsanız da aşağıda gösterdiğimiz işaretli kısmın bulunduğu yerden kolayca öğrenebilirsiniz. Bu kısımdan videonuza ait sesin bit hızını, sesin kanal sayısını ve ses örnek değerini öğrenebilirsiniz. 

 

 

Diğer Detayları Öğrenme

Videonun ana kısımları  görüntü ve ses olmak üzere iki kısımdı diyebiliriz. Diğer kısımlarda ise videonuzun yılı, tarzı, yönetmeni, üreticisi gibi detaylarını öğrenebilirsiniz. Bu kısımlar eğer sonradan düzenlenerek doldurulmadıysa aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi büyük çoğunluğu boş olacaktır.

 

 

BİZİ YOUTUBE ‘DAN DA TAKİP ETMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

 

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

1 thought on “Bilgisayardaki Videonun Özelliklerini Öğrenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir