iPhone Fotoğrafa Filtre ve Efekt ekleme (Programsız)

techkanal.com, bu yazısında siz değerli okurlarına en kolay yoldan iOS cihazlarınızda resim ve  en kolay nasıl düzenleyebilir ve bu resimlere nasıl renkli efektler ekleyebilirsiniz bu konuyu ele aldı. Kolaylıkla resim ve fotoğraflarınıza renk efektleri yapmak, karanlık kısımları aydınlatmak, ufak dokunuşlar ile gece çekilmiş bir resmi gündüz vakti çekilmiş bir resme dönüştürmek gibi basit ama harika sonuçlar alabileceğiniz detayları bu yazısında ve videosunda sizlerle paylaştı. Keyifli okumalar diliyoruz. İsterseniz videosunu da izleyebilirsiniz. Yazımızı okumak isterseniz devam edin lütfen. Eğer videosunu izlemek isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

 

 

Telefonunuz için AppStore’da yüzlerce hatta binlerce uygulama ve editör yazılım bulabilirsiniz. Bunların her birisi ayrı ayrı güzellikte ve farklı kullanımlar için yapılmış uygulamalar olabilirler. Ancak şunu bilmenizde de fayda var bu jestlerden birisini de Apple size programsız ve ücretsiz bir şekilde yapıyor. Resimlerinizi sade ve gün ışığında çekilmiş bir resimden, yumuşak tonlu ve güzel renkleri olan bir resme tek dokunuşla geçirebilirsiniz. Hem de bunu telefonunuzun galeri uygulaması olan Fotoğraflar’dan sadece bir kaç tık ile yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey resminizi açmak ve sonrasında ise kolayca filtreleri resminize eklemek. Burada renk sıcaklığını beyazdan, pembe kırmızı gibi renklere ufak dokunuşlar ile geçiş yaparak renk sıcaklığını artırabilir veya farklı efektler ile resimlerinize farklı renk ve farklı bir hava katabilirsiniz.

 

İlk olarak Fotoğraflar uygulamanızı açarak işe başlayın

iPhone telefonunuzdan ya da iPad tabletinizden galerinize yani Fotoğraflar uygulamasına girerek buradan resimlerinizi, videolarınızı, selfielerinizi, panoramik çekimler, favoriler gibi farklı klasörler ya da doğrudan resimlerinizi ve videolarınızı buradan görebilirsiniz. Bu kısımda ilk olarak kullanmak, üzerine renk efektleri eklemek istediğiniz resminizi seçin. Resminizi seçtikten sonra sadece bir tık yaparak artık düzenleyebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz resmin sağ üst köşesinde çıkan Düzenle butonuna tıklayın ve buradan efektleri uygulayabileceğiniz ekrana gidin.

 

Düzenlemeye Basit Efektlerden Başlayın

Bu kısımdan yapmanız gereken her şey çok basit. Düzenleme yapacağınız resmin altında resim döndürme, filtre ve bir düğme görebilirsiniz. İlk olarak bu kısımdan basit ama çok etkili filtreleri kullanın. Aşağıdaki çıkan seçeneklerden Vazgeç yazısının yanında resim döndürme seçeneğini görebilirsiniz. Bu seçeneğin bitişiğinde ise üst üste 3 tane daire görüyorsunuz. Bu daireler sizin basit efektler kısmınız ilk olarak burayı kullanın. Bu filtre simgesine tıklayın ve sonrasında ise gözünüze en güzel görünen ve dikkat çeken bir renk tonunu seçin. Bu kısımda Özgün, Canlı, Canlı Sıcak, Canlı Soğuk, Dramatik, Dramatik Sıcak, Dramatik Soğuk, Mono, Gümüş Tonu ve Kara Film filtreleri mevcut. Bu filtreleri kullanabilirsiniz. Bu filtrelerin örneklerini ise aşağıdaki resimlerden örneklerine bakabilirsiniz.

Yukarıda paylaştığımız resimde de görmüş olduğunuz gibi sadece bu filtreleri kullanarak bu resimleri yapabilirsiniz. Resmin ilk halini başta sonraki hallerini ise yanında görebilirsiniz. Cidden harika görünüyorlar. Bu bizim düşüncemiz. Sizinde belki beğendiği bir filtre vardır içinde. Diğer filtrelerde ise bu tarz filtrelerden çok gölge ayarı, ışık yarı, sıcaklık, parlaklık, kontrast, pozlama gibi ayarları yapabiliyorsunuz. Şimdiki işimiz ufak az bir zamanınızı alacak ama değer mi derseniz de görüş sizin şimdi o nasıl yapılır bide ona bakalım. 

Resimlerinizin Renk ve Işık Ayarlarını Buradan Yapın

Dilerseniz yukarıdaki filtreleri kullanın dilerseniz de ışık ve renk ayarlarını kullanın. Tabi bu ikisini bir arada kullanamayacağınız anlamına gelmez değil mi. Şimdiki kısımda ise az önce tıkladığımız filtre ekleme butonun yanındaki düğme simgesi var. Az önce saydığımız Vazgeç yazısının sağında resim döndürme butonu mevcut. Bu butonun yanında ise filtre ekleme butonu mevcut demiştik. Bu saydığımız butonların yanında ise renk ve ışık ayarlarının yapılabileceği bir buton var. Buraya tıklayarak da ışık ve renk ayarlarına gidebilirsiniz. Bu düğme hoparlörün üzerinde bulunan ses yüksekliği ayarlama düğmesine de benzemiyor değil. Bu kısımda görmüş olduğunuz gibi 3 tane kategori bulunuyor; Işık, Renk ve S-B. Işık kısmına gelerek Parıldama, Pozlama, Işıklı Alanlar, Gölgeler, Parlaklık, Kontrast, Siyah Nokta gibi 7 tane kısım bulunuyor.

 

  1. Seçenek : Işık Ayarı

Işık kısmından parıldama ayarını sağa çekerek parlaklığı artırabilir ve sola çekerek de parlaklığı kısabilirsiniz. Pozlama kısmında ise sağa çekerek daha yoğun bir beyazlık kullanabilirsiniz. Bu kısmı sola çektikçe de siyah renkler daha baskın hale geliyor. Işıklı alanlar kısmında ise renkler sağa doğru çektikçe daha parlak ve koyu renkler mevcutken; sola doğru çektiğiniz zaman renk sıcaklıkları bir miktar artacaktır. Gölgeler kısmında ise sağa doğru barı hareket ettirdikçe yoğun bir parlaklık verecektir; sola doğru çektiğinizde ise parlak renkler azalacak ve hatlar daha da keskin bir hale gelecektir. Parlaklık kısmında ise adında anlamış olduğunuz gibi gayet basit bir şekilde parlaklaştırabilir veya çok parlak olduğunu düşündüğünüz yerlerin ışık miktarını oldukça düşürebilirsiniz. Kontrast kısmında ise koyu tonları ayarlayarak hatları ön plana çıkarabilir veya bütün halinde göstermek isterseniz de bu özelliği kısık hale getirerek daha belirgin yapabilirsiniz. Bu kategorinin son kısmı ise Siyah Nokta kısmı. Siyah nokta kısmında ise koyu tonları değiştirerek güzel bir renk elde edebilirsiniz.

2. Seçenek : Renk Ayarı

Bu kısımda ise 3 seçeneğiniz var bunlar ise Doyma, Kontrast ve Baskınlık ayarı. Doyma kısmından renk sıcaklığını artırabilir ve azaltarak da gri tonları ön plana çıkarabilirsiniz. Kontrast ise canlı renklerin sıcaklığını ayarlayabileceğiniz kısım. Baskınlık kısmında ise sol tarafa çekerek mavi tonlar, sağa çekerek de gün ışığını ön plana çıkarabilirsiniz.

3. Seçenek : S-B

Bu kısım ise son kısmımız. Buradan siyah tonları ayarlayabilirsiniz. Burada toplamda 4 seçenek var: Yoğunluk, Nötr, Ton ve Gren. Bu kısımların her biri siyah rengin baskınlığını, tonun, yoğunluğunu ve detaylarına ayar yapmanıza olanak sağlıyor. Gri tonlarda resim düzenlemek isterseniz de bu seçenek sizin için oldukça ideal olacaktır.

 

RESME TIKLAYARAK DA VİDEOSUNU İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir