iOS Videolarından Sesi Silmek / Kapatmak

 

Eğer sizde bir iPhone veya iPad kullanıcısı iseniz bu yazımızda videolarınızın sesleri kapatmaya değindik. Videonuzu seyrederken sesi olmayan, sadece görüntüsü olan bir video seyretmek istiyorsanız ve videoyu açıp her defasında sesini kısmaktan sizde sıkıldıysanız yazımızı okumaya devam edin lütfen.

 

Bu özellik iPhone ve iPad kullanıcılarının çok işine yarar diye düşündük ve bu yazıyı sizler için hazırladık. Videoları seyrederken bazen sesini istemediğimiz, keşke hiç sesi olmasa dediğimiz durumlar da oluyor. Tabi hal böyle olunca videoların sesini sonuna kadar kısıyor ve öyle izliyoruz. Sonrasında ise kısıp bıraktığımız sesi geri açmakla uğraşıyoruz. Buna son vermenin yöntemi çok basit. Kullanacağımız bir program ile bunu çok kolay yoldan kapatabilir ve dilerseniz geri sesini açabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için kullanacağımız tek bir program var: iMovie.

 

iMovie Uygulaması Nedir?

iMovie programını artık Apple kullanıcılarından bilmeyen fazla kişi kalmadı desek haksız sayılmayız herhalde. Hem cihazınızdaki videoları düzenlerken size büyük bir kolaylık sağlıyor, hem de anılarınızı özelleştirmek için sizlere Hollywood tarzı kısa filmler oluşturmanıza imkan sağlıyor. Bu programı AppStore’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Sadece bunlar mı? Hayır. Videolarınıza müzik ekleme, renk ayarlarını değiştirme, kesme biçme, hız değiştirme gibi fonksiyonları da içerisinde bulunduruyor. Kısacası küçük ama işe yarayan bir uygulamadır kendisi.

 

iMovie ile Sesleri Kapatın ve Dilerseniz Geri Açın

İlk yapmanız gereken şey, Fotoğraflar uygulamasından sesini kapatacağınız videoyu açmak ve sonrasında düzenleme ayarlarını yapmak. Videonuzu açtıktan sonra videonuzun etrafında paylaş, favorilere ekle, çöp kutusuna taşı, geri ve düzenle kısımları bulunuyor. Buradan düzenle kısmına tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra Sol altta Vazgeç yazan bir kısım, en sağda Geri Dön yazısı ve ortada ise oynat ve içe aktarmaya yarayan bir düğme bulunuyor. Bu düğmelerden içe aktarmaya yarayan yani daire içinde üç nokta bulunan bu simgeye tıklıyoruz. Bu kısımda ise iMovie logosu ve Fazlası yazan bir kısım görünüyor. Buradan iMovie logosuna tıklayın. iMovie logosu gözükmüyor ve sadece Fazlası yazan kısım gözüküyorsa buraya tıklayın ve iMovie logosunun yanındaki yeri açık hale getirin. iMovie logosuna tıkladıktan sonra bir düzenleme ekranı açılıyor karşımıza. Sol üstte Vazgeç ve sağ üstte ise Bitti yazan bir kısım var. Vazgeç yazan kısmın hemen altında oynatma butonu var. Onun altına ise hoparlör simgesi var. Bu simgeye tıkladığınız zaman ses kapatılacaktır ve videonuz sessiz olacaktır. İşinizi bitirdiyseniz eğer Sağ üstteki Bitti yazan kısma tıklayın ve buradan sonrasını iMovie’ye bırakın. Film Dışa Aktarılıyor… Yazısını göreceksiniz ve bu kısım dolduktan sonra videonuz yeni haline geliyor videodan ses siliniyor.

Bu işlemi isterseniz programın içerisinden de yapabilirsiniz. Ancak biz size kısayolunu göstermek istedik. Bu yazımızı isterseniz videolu olarak da seyredebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki görsele tıklamak ve YouTube’dan bu yazının videosunu seyretmek. Hepsi bu kadar basit işte.

 

GÖRSELE TIKLA VE VİDEOYU İZLE

 

 

 

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir