iPhone Ekran Görüntüsü Alma ve Düzenleme Yapma

iPhone ekran görüntüsü nasıl alınır? Ekran görüntüsü nasıl düzenlenir? Ekran görüntüsü üzerine yazı yazma, şekil çizme vs. nasıl yapılır? gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda kolayca bulabilirsiniz. Ekran görüntüsü almayı ve sonrasında üzerinde oynama yaparak kaydetmeyi merak ediyorsanız hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz. 

 

 

Günümüzde artık ekran  kaydetme yani screenshot özelliğini kullanmadan telefon ya da tablet kullanan çok az kişi kaldı. İnternet ya da sosyal medyada gezerken bir resim görüyorsunuz ya da bir yazıyı görüp ekran resmini çekerek cihazınıza kaydetmek istiyorsunuz. Bunun için dosyayı ya da resmi indirmeye çalışmak yerine ekran görüntüsü alarak kolayca kaydetmeyi tercih ediyoruz. Hem pratik, hem de kolayca ulaşabiliyoruz.

Bazen bu özellik hayat kurtarıcı olabilirken bazen de çok fazla ekran görüntüsü aldığımız zamanlarda cihaz hafızasını hızla tüketerek kullanılabilir cihaz hafızasını azaltıyor. Ancak olumlu yönlerin, olumsuz yönlerden fazla olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Özellikle yeni ios 11 güncellemesi ile gelen özelliği çok ama çok beğendiğimi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Ekran resmini çektikten sonra sol alt köşeye bir pencere geliyor. Buraya tıklayarak ekran resmini çektiğinizde resmi kolayca düzenleyerek kaydedebiliyorsunuz. Ekran resmini çekmek ise çok basit olduğu için yazının bu kısmına kadar bahsetmedik. Yine de bilemeyenler ya da iphone x telefonda nasıl ekran görüntüsü alınır bilmek isteyenler için aşağıya da kısaca bir özet geçtik.

 

 

Standart Bir iPhone ‘da Ekran Resmi Alma

iPhone ekran görüntüsü nasıl çekilir? derseniz yapmanız gereken her şey oldukça basit. Açma / Kapama tuşuna basılı tutarak aynı zamanda ana ekran tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır.

 

iPhone X Ekran Görüntüsü Alma / Ekran resmi çekme

Ancak bu durum iphone x cihazlarda biraz daha farklı. Bu iphone’da ekran resmi çekmek içinse açma / kapama tuşuna basılı tutarken, cihazın sağ tarafında bulunan ses yükseltme / azaltma kısmından ses yükseltme butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

 

EKRAN RESMİNİ ÇEKİNCE ANINDA DÜZENLEME YAPABİLİRSİNİZ


Ekran resmini aldıktan sonra sol alt köşede bir pencere çıkıyor. Bazen bizim cihazımızda da bu pencerenin çıkmadığı oluyor ama telefonu aç kapat yaparak kolayca bu sorunu düzeltebilirsiniz.

Bu pencereye tıkladıktan sonra aşağıda çıkan araçlardan kalemleri kullanarak önemli bulduğunuz veya karalamak istediğiniz yeri kalem ile kolayca karalayabilirsiniz. Yanında bulunan fosforlu kalem ile de renkli işaretleme yapabilirsiniz. Yanında ise kurşun kalem bulunuyor. Bu kalem ile basit ve gri renkli yazılar yazabilirsiniz. Yanında ise boşluklu çizgiler oluşturabileceğiniz bir kısım bulunuyor. Bu kısımından kolayca işaretleme yapabilirsiniz. Dilerseniz de yanındaki renk butonuna basarak renk değiştirerek işleminize devam edebilirsiniz.

En sonda bulunan artı butonuna basarak metin ekleyebilir, imza atabilir ya da önemli bir yere büyüteç ekleyebilirsiniz. Kullanımı oldukça basit. Aşağısında bulunan kısımlarda ise kare, yuvarlak ve konuşma baloncuğu ekleyebilir ya da ok işaretini kullanabilirsiniz.

 

 

Bizi YouTube’dan Takip Et: youtube.com/techkanal

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir