iPhone Fener Ayarı Nasıl Yapılır?

iPhone ve iPad cihazlarda fener ışığı ayarı nasıl yapılır? Parlaklık nasıl artılır ya da azaltılır? Işığın derecesi nasıl ayarlanır gibi sorularınız varsa eğer bu yazımızda hepsini kolayca bulabilirsiniz. 

 

 

iOS cihazınızda bulunan fener özelliği; az parlak, orta parlak, güçlü ve en güçlü parlaklık olmak üzere 4 farklı dereceye ayarlanabilmektedir. Ortama göre güçlü ya da zayıf ışık kullanmak istiyorsanız parlaklığı ayarlanabilir bir özellik sizler için çok kullanışlı olacaktır.


iOS 7 ve öncesinde kullanıcıları epey bir zorlayan bu durum artık neyse ki yok. Flash ışığından yararlanmak için El Feneri özelliğinin artılarından bahsetmeye gerek yoktur diye düşünüyoruz. Bu özellik eski iOS sürümlerinde sadece ışığı açma kapama olarak kullanılabiliyordu. Şimdiki fener özelliğinde ise fener ışığı parlaklığını kolayca ayarlayabiliyorsunuz ve bu özellik de kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Işığa az ihtiyaç duyduğunuz zaman düşük ışık ya da normal fener ışığı ayarını kullanabilirken; ışığa daha fazla ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda da güçlü ya da en güçlü ışık olarak bu parlaklık seviyesini yükseltebiliyorsunuz.

 

El Feneri özelliğini kullanmayan iOS kullanıcısı kalmamıştır diye tahmin ediyoruz. Özelliği kullanmanın yanı sıra bu özelliğin parlaklık derecesi nasıl yapılır bunu bilmekte de fayda var. İhtiyacınıza göre az ya da çok ışık kullanabiliyorsunuz. Bu ayarlanabilir ışık özelliği düşük parlaklıkta iken pilden de tasarruf etmenize olanak sağlıyor. 


Bu özelliği kullanmak oldukça kolay. Denetim Penceresini açmak ve sonrasında ise fener parlaklığı ayarını yapmak.


Denetim Merkezi kısmında El Feneri simgesi gözükmüyor mu?

Denetim Penceresi kısmında el feneri gözükmüyor ise bunu kolayca oraya ekleyebilirsiniz. Eklemek için yapmanız gereken her şey oldukça basit; Ayarlar> Denetim Merkezi> Denetimleri Özelleştir> Daha Fazla Denetim> El Feneri (fener simgesinin yanındaki yeşil artı butonuna basarak bu özelliği denetim merkezi kısmına ekleyebilirsiniz). Ekledikten sonra el feneri simgesi ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırarak açtığınız Denetim Merkezi kısmında gözükecektir. 

El Feneri Parlaklık Ayarı Nasıl Yapılır?

El feneri simgesini Denetim Merkezi kısmına eklediyseniz eğer yapmanız gereken her şey artık çok basit. Denetim Merkezi penceresini ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırarak açtıktan sonra yapmanız gereken tek şey üstüne hafifçe bastırmak. iOS cihazların ekranının basınca duyarlı olduğunu bilmeyenler varsa eğer hatırlatmakta fayda var.

Simgenin üstüne hafifçe bastırdıktan sonra karşınıza 4 kademeli fener ayarı özelliği çıkacak. Açılan bu penceredeki derece penceresini aşağıdan yukarı doğru kaydırarak fener parlaklığını artırabilir ya da tam tersi yönde parlaklığı azaltabilirsiniz. 

 

 

 

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir