ARTIK İNTERNET PAKETİNİZ ÇOK DAHA UZUN GİDECEK (iOS düşük mobil veri tüketimi)

Bu yazımızda iphone ve ipad kullanıcıları için daha uzun süreli mobil veri nasıl kullanılır, ufak ayarlar ile internet tasarrufu nasıl yapılır, daha uzun süreli internet deneyimi nasıl yaşanır? Hepsi bu yazımızda. Az internet kullanıyorum ama çok mobil veri tüketiyorum, kullanmadığım halde internetim bitiyor, durduk yere internetim azaldı gibi sorunlara nasıl önlemler alınabilir beraber bakalım. Umarız bu yazımızı en azından %10-15 kadar gereksiz internet kullanımından kaçınmak isteyen iOS kullanıcılar için işe yarayan bir tavsiye olur. 

 

 

Günün küçümsenmeyecek kadar büyük bir kısmını telefon başında geçirdiğimiz bazen kabul etmek istemesek dahi maalesef gerçek. Her zaman wifi ağını her yerde bulamadığımız için ya da bazı durumlarda daha hızlı bir internet kullanımı yaşamak istediğimiz için sık sık mobil veri yani internet paketi kullanımını tercih ediyoruz. Hal böyle oluca instagram, facebook, twitter ve çok daha fazlası demeden kullanınca n’oldu internet bitti. Oldu mu şimdi hiç? Olmadı biz bazı ayarlar yaparak en azından biraz daha bu süreyi uzatabiliriz.

Tabi internetsiz nefes alırken bile insan bir garip oluyor. Neyse fazla abartmayalım biz 😀 😀 .  Yapacağımız sadece bir kaç ayar ama işe yarar ayarlar olduğunu düşündüğümüz bazı tavsiyeleri techkanal.com olarak sizlerle paylaşıyoruz. Keyifle okumanız dileğimizle.

 

1) Kullanmadığınız Uygulamalar İçin Hücresel Veri’yi Kapatın

Telefonunuzda bir sürü uygulama olabilir. Zor bir ihtimal olabilir ama hepsini düzenli olarak kullanıyor musunuz? Cevabınız evet de olsa, hayır da olsa bu uygulamalar bazen arka planda, bazen de uygulama içerisinde internet tüketiyor olabilir. Yok canım ne alakası var hem bu uygulama internetsiz de çalışıyor ama, demeyin. Aynen öyle çoğu zaman güncelleme denetimi, bildirim vs. derken dolaylı ya da doğrudan internet paketini tüketiyor olabilir. Bu uygulamalarda internet olmasa da olur diyorsanız mutlaka kapatın. Bu uygulamaların mobil veri kullanımını kapatmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. İlk olarak iphone ya da ipad cihazınızdan Ayarlar uygulamasını açın. Sonrasında ise Hücresel yazan kısma gelin. Bu kısımda aşağıda cihazınızda olan tüm uygulamaları görebilirsiniz. Bu uygulamalar içerisinde yanındaki butonu kapalı hale getirerek kullanmadığınız uygulamaların internet bağlantısını kesebilir ve sadece wifi ağını bağlıyken kullanımına izin verebilirsiniz.

 

 

2) iCloud Drive Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Az önceki bahsettiğimiz kısımdan yani Ayarlar uygulamasını açın ve sonrasında Hücresel yazan kısma gidin. En altta iCloud Drive yazan kısmı göreceksiniz. Bu kısımdan iCloud Drive özelliğini kapatabilirsiniz. iCloud yedeklemesini mobil veri üzerinden değil, wifi üzerinden yapması sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

 

3) Arka Planda Uygulama Yenilenmesine Dur Deyin

Siz cihazınızı kullanmasanız bile arka planda çalışan uygulamalar kullanıyor. Hiç demiyorlar da acaba interneti var mı, yok mu? Anca internet yiyeyim, anca internet tüketeyim. Olmuyor ama böyle. Bu ayarları kapatarak hem telefonunuza hem de kendinize bu iyiliği yapın. Ayarlar uygulamasını açın ve sonrasına Genel Yazan kısma gidin. Bu kısımda Arka Planda Uygulama Yenile seçeneğini göreceksiniz. Bu kısımdan bu ayarı devre dışı bırakın. Sonra mis gibi boşuna internet yemek için yer arayan uygulamaları durdurun.

 

4) Hem Daha Uzun Süreli İnternet Deneyimi, Hem de Uzun Bir Pil Ömrü

Bu özelliği belki biliyorsunuzdur ancak biz yine de bilmeyenler için tekrar hatırlatalım. Düşük Güç Modu ayarını etkinleştirerek hem daha iyi bir internet ve deneyimi, hem de çok uzun bir şarj süresine sahip olma imkanı bir arada. Resmen bir taş ile iki kuş. Bu ayarı mutlaka aktif edin deriz. Ayarlar uygulamasını açın ve biraz aşağı inerek Pil yazan seçeneğini bulun. Bu kısımda Düşük Güç Modu yazan seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneği kesinlikle aktif etmenizi öneririz. Belki günde 10-12 saat pil ömrü olan bir iphone telefonu 20 saate kadar çıkardığını hatta az kullanımlarda ise bu sürenin 1 günü dahi geçtiğine şahit oldum. Bu seçeneği açmanız çoğu durumda gereksiz pil kullanımı yapan uygulamaları otomatik olarak kapatacaktır. Sürekli ayarlara gir çık yapmadan kısa yoldan yapmak istersenizAyarlar>Denetim Merkezi>Denetimleri Özelleştir>Daha Fazla Denetim kısmından bu seçeneği kısayol paneline ekleyerek aşağıdan yukarı ekranı çekerek kolayca ulaşabilirsiniz.

 5)
 Otomatik İndirmeler için Hücresel Veri Kullanımını Kapatın

Tabi siz kullanırken bizi AppStore abimiz hiç rahat bırakır mı? Otomatik güncelleme diye iliğimiz kemiğimizi sömürdü yahu. Aylık 2-3 GB internet geliyor 500 MB yok nerde ıvır zıvır basit güncelleme derken bitirmiş. Şimdi buna dur deme vakti geld çattı. İlk olarak Ayarlar uygulamasını açın ve sonrasında ise iTunes ve App Store yazan kısma gelin ve buradan Hücresel Veri’yi Kullan seçeneğini devre dışı bırakın. Şimdi AppStore düşünsün.

 

6) Facebook Otomatik Video Oynat Seçeneğini Kapatın

iphone telefonunuzdan ya da ipad tabletinizden, Facebook uygulamasını açın. Sonrasında ise sağ alt köşede bulunan 3 çizgiye tıklayın. Bu kısımda en alta inin ve Ayarlar yazan yere tıklayın. Gelen seçeneklerden Hesap Ayarları seçeneğine tıklayın. Bu kısımda bulunan Videolar ve Fotoğraflar seçeneğine tıkladıktan sonra Video Ayaları kısmından, Mobil Veri + Wi-Fi ile seçeneğini ister Wi-Fi olarak seçin, isterseniz de Videoları asla otomatik oynatma seçeneğini seçin ama mobil veri olmayan bir seçeneği seçin.

 

 

7) Instagram’dan Daha Az Veri Kullan Özelliğini Aktifleştirin

Instagram, artık daha da büyüdü. Facebook’un tahtını sallıyor. Kullanıcı sayısı milyarları geçmiş durumda. Bide harcanan interneti siz düşünün. Biz çok veri kullanmasın ama çok gezelim isteyenlerdeniz. Bu yüzden Instagram’dan Seçenekler kısmına gidin. Birazcık aşağıları indiğiniz zaman orada bir yerlerde Hücresel Veri Kullanımı seçeneğini göreceksiniz. Bu kısma gelerek buradan Daha Az Veri Kullan seçeneğini aktif edin.

 

 

SON OLARAK DA

Son olarak da biraz saçma gelebilir ama biz bunu 8. madde yapma ihtiyacı duymadık. Kullanmadığınız zaman ya da wifi imkanınız olduğu zaman bu seçeneğini kapalı tutun. Bazen internetiniz düşük wifi bulunca hemen bırakır gider hiç acımaz. Siz ise önlem olarak bunu kapatabilirsiniz kullanmadığınız zamanlarda.

 

UMARIZ YAZIMIZ KEYİFLE OKUMUŞSUNUZDUR. BİZİ YOUTUBE’DAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

 

Yazıların tamamı techkanal.com tarafından yazılmıştır. Başka kaynaklardan alıntı yapılmamıştır.

 

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir