iPhone Kullanırken İşinizi Kolaylaştıracak 10 İpucu

iPhone kullanıcılarının işini kolaylaştıracağını düşündüğümüz 10 özelliği bu yazımızda sizler için inceledik. Siz de bir iPhone kullanıcısı iseniz bu anlattıklarımız işinize oldukça yarayabilir. iPhone kullanırken bilmeniz gereken bazı ipuçlarına ve kısayollarını sizler için 10 maddede listeliyoruz. 

 

     

       1. Night Shift Modu (Gece Kullanım Modu)

Bu mod ile gece telefon kullanırken ya da karanlık bir ortamda telefon kullanırken sürekli ekrana baktığımız zaman meydana gelecek göz ağrılarını azaltabilirsiniz. Karanlık bir ortamda telefon kullanımı gözleri ciddi oranda yormakta ve uzun vadede gözlere ciddi hasarlar vermektedir. Bu özellik ise bir nebze de olsa siz telefon kullanırken gözlerinizin yorulmasını minimuma indirmeyi hedeflemektedir. Bu özellik sadece iphone ya da ipad cihazlar için değil bir çok akıllı cihazda kullanılan bir özellik haline gelmiş durumdadır.

Bu özellik ekrana Sarı Işık Filtresi olarak da bilinen bir filtre uygulayarak görüntüyü sarartıyor ve gözlerinizin karanlık ya da loş ortamlarda daha az yorulmasını sağlıyor. Bu özellliği iPhone’da kullanmak için yapmanız gereken şeyler ise oldukça basit;

iOS cihazınızda ekranı yukarı kaydırın ve ekran parlaklığına birazcık sert bastırın. Sonrasında ise alt kısımda çıkan Night Shift özelliğine tıklayıp aktif edebilirsiniz.

         

              2. Uygulama Kısayolları

Uygulamaları kullanırken uygulama içerisine girmeden de bazı özelliklerine kısayoldan ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu özellik ile uygulama içerisine girmeden bazı özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Örneğin; kamera uygulamasına girmeden de Selfie Çek, Video Çek gibi bazı özelliklere kısayoldan ulaşabiliyorsunuz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey uygulama simgesine birazcık sert bastırmak ve sonrasında ise çıkan seçeneklerden istediğinizi seçmek. İşte hepsi bu kadar kolay!

 

 

     3. İsmini Merak Ettiğiniz Müziği Kolayca Bulun!

Evet, bu özellik ile dinlediğiniz ama ismini bilmediğiniz müziğin ismini kolayca öğrenebilirsiniz. Dinlediğiniz ama ismini bilmediğiniz bir şarkıyı bulmak için Siri severek yardımcı olacaktır.

Bunun için yapmanız gereken tek şey Siri’yi açtıktan sonra “Hey Siri! Dinlediğimin Parçanın/Müziğin/Şarkının ismini bul.” demeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise Siri size dinlediğiniz parçanın ismini söyleyecektir.

 

 

    4. Fotoğraf & Video Gizleme

Fotoğraflar uygulamanızda yani galerinizdeki istediğiniz resmi ya da videoyu gizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bazı fotoğraflarınızı ya da videolarıınızı fotoğraflar uygulaması içerisinde açıkça görünmesini istemiyorsanız bunu gizleyebilirsiniz ancak şunu da hatırlatmadan geçmeyelim; gizlemek istediğiniz fotoğraf veya videolar “Gizli” isimli klasör içerisine kaydoluyor ve bu klasörü bilen kişiler kolayca klasöre erişebiliyor. Ancak bir diğer yöntemi ise bu işin fotoğrafınızı not defterine ekledikten sonra not defterinizden kilitlemek ve galeriden silmek nasıl yapıldığına bakmak için 5. maddeye bakabilirsiniz.

 

Bunun için yapmanız gereken ilk şey Fotoğraflar uygulaması içerisinden istediğiniz Fotoğraf ve Videoları seçmek ve paylaş butonuna tıklayıp alt kısımda çıkan seçeneklerden Gizli yazan seçeneğe tıklamak. Gizle dedikten sonra Gizli klasörü içerisine kaydedecektir. Bu klasöre ulaşmak için Fotoğraflar uygulamasının alt kısmında çıkan seçeneklerden “Albümler” simgesine tıklamak ve en alt kısımdaki diğer albümler seçeneğinin altındaki Gizli yazan yere tıklamak.

 

 

     5. Notlarınızı Kilitleyerek Güvende Tutun

Notlar uygulamasında aldığınız bir nota sizden başka bir kişinin erişebilmesini istemiyorsanız eğer yapmanız gereken tek şey kaydettiğiniz nota parola koymak. Notu kilitledikten sonra aman şifreyi unutmayın! yoksa bunun kurtarma çözümünü sadece ayarlardan parolayı sıfırlayarak yapabilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için notunuzu kaydettikten sonra notlar uygulaması içerisindeki yazı başlığını sola doğru kaydırın ve çıkan seçeneklerden kilit simgesine dokunun sonrasında ise sizden yeni bir parola oluşturmanızı isteyecektir. Yeni parolanızı girdikten sonra sadece şifreyi bilen kişi notlarınıza erişebilir.

 

 

     6. Klavye ile Yazıya Kolay Ulaşım Yolu

Bu özellik işinize oldukça yarayacaktır. Bir metin yazarken bir yerde hata olduğunu fark ettiğiniz zaman parmağınızla ekranda düzeltmek istediğiniz yere tıklamak yerine klavyeye birazcık sert bastırarak imleci istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz. Böylece klavyeden direkt olarak düzeltmek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

 

 

      7. Bildirim Gizleme

Telefonunuzun başından ayrıldıktan sonra telefonunuza gelen bildirim kilit ekranında görünebilir. Bunun için size gelen bildirileri kimsenin görmesini istemiyorsanız değiştireceğiniz bir kaç ayar ile kilit ekranındaa sadece hangi uygulamadan bildirim geldiği görünecektir ancak kim tarafından ne gönderildiği gözükmeyecektir. 

Bunun için yapmanız gereken şeyler sırasıya: Ayarlar > Bildirimler > Önizlemeleri Göster > Kilitli Değilken

 

 

     8. Erişebilirlik Kısayolu

Ana ekrana tuşuna atayabileceğiniz bazı özellikler ile bu tuşa 3 defa tıklayıp atadığınız komutu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bu tuşa 3 defa bastığınız zaman ekrandaki beyaz noktayı azaltabilir, renkleri tersine çevirebilir, büyütme gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken şeyler ise: Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Erişebilirlik Kestirmesi 

 

 

9. Ekran Videosu Kaydetme

Bu özellik ile ekran videosunu kolayca ekstra bir program kaydetmeden çekebilirsiniz. Ekranınızda gördüğünüz şeyleri bir video ile kaydetmek için herhangi bir uygulama kullanmanıza gerek yok. Bu özelliğin nasıl kullanılabildiğini görmek için buraya tıklayınız. 

 

10. Sayaç ile Otomatik Müzik Durdurma 

Siz de eğer uyku öncesi kulaklık takıp müzik dinlemeyi sevenlerdenseniz eğer bu özellik çok işinize yarayacak. Uyumadan önce müzik dinlemeye başlayıp sonrasında ise uykuya dalarsanız eğer müzik çalmaya devam edecek ve siz uyanınca ya da telefonunuzun şarjı bitince duracaktır. Bu işin yöntemi ise oldukça basit.

Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken şeyler; Saat uygulamasını açın ve sayaç kısmına tıklayın. Sonrasında ise ne kadar süre sonra müziği durdurmak istiyorsanız ona göre bir zaman belirleyin. Sonrasında ise “Sayaç Bitince” kısmına tıklayıp en alt kısma gelip buradan “Çalmayı Durdur” seçeneğine tıklayın.

 

 

Sonrasında ise müzik dinlerken uyuya kalırsanız sizin yerinize müziği otomatik olarak durduracaktır. Bu özelliği YouTube’da da kullanabilirsiniz ancak AppStore’dan indirebileceğiniz bazı uygulamalar için aynı özellik geçerli olmayabiliyor maalesef. Bunun için telefonunuzun kendi müzik uygulamasını kullanabilir hatta buraya tıklayarak bilgisayardan telefonunuza nasıl müzik atabileceğinizi anlattığımız videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

1 thought on “iPhone Kullanırken İşinizi Kolaylaştıracak 10 İpucu

    murat

    (Eylül 7, 2019 - 6:50 pm)

    güzel bilgiler teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir