iPhone’a Bilgisayardan Video ve Dosya Atmanın Kolay Yolu

iPhone telefona ya da ipad tablete, bilgisayardan nasıl video atılır ya da nasıl video yüklenir merak ediyorsanız bu yazımızda gelin nasıl yapıldığına birlikte bakalım. Bilgisayarınızdan bir video, film ya da resim dosyasını iphone ya da ipad cihazınıza aktarmak istiyorsanız ve bunu kolayca nasıl halledebiliriz diye merak ediyorsanız  techkanal.com sizler için rehber niteliğinde bir yazı yazdı ve video hazırladı.

 

 

Bilgisayarınızda bir veya birden fazla videonuz, filminiz ya da resminiz var diyelim. Bu dosyaları ios cihazınıza aktarmak istiyorsanız bunu kolayca halledebilirsiniz. Apple cihazların kimine göre en büyük sorunu bir kapalı kutu olması ve veri transferi yaparken bir veya birden fazla uygulamaya ihtiyaç duyması iken; bazı kişiler bunun elzem olduğunu düşünüyor. Olaya birde dışarıdan bakıldığında farklı bir platform olduğunu ve ülkemizde (Türkiye) fiyat olarak yüksek fiyatlara satılan cihazlar olduğunu düşündüğümüz zaman bu parayı ödeyen kişiler yüksek bir güvenlik ve kolay kullanım istiyorlar. Şimdi bize kızmayın lütfen ne alaka diye? Bilgisayarınızdan dosya transferi yapmak bir güvenlik sorunu oluşturabilir ve bu yüzden dosya transferini başarıyla gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu işlemi güvenle ve kolayca yapabilmek için de iTunes programınızı kullanmanız gerekiyor. Şimdi biz program, veri, dosya falan filan dedik ama sizin kafanız karışıp, bunu sorun haline getirmeyin lütfen. Kullanımı ve kendisi oldukça basit ve pratik. 

Bu işlemi yapmak için sadece 2 uygulama kullanmak bizim için en pratik ve kolay yol olacaktır. Başka uygulamalar ile de yapabilirsiniz ancak biz size Apple’ın kendi yazılımı olan iTunes uygulamasını kullanmanızı öneririz. Şimdi nasıl yapacağız sorusuna gelecek olursak beraber bakalım, buyurun.

 

İlk olarak : iTunes

Evet, ilk yapmamız gereken kısım iTunes programını bilgisayarımıza kurmak olacaktır. Bunu yapmak oldukça basit ve pratik. İlk olarak Apple’ın kendi sitesine giderek programı bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Dilerseniz buraya tıklayarak kısa yoldan Apple’ın uygulama indirme sayfasına gidebilirsiniz. Bu programı bilgisayarınıza kurmanız ise oldukça basit. Siteye gittikten sonra bilgisayarınızın bit sayısını seçerek indirmeniz gerekiyor (32 veya 64 bit).


(
Eğer bilgisayarınızın bit sayısını bilmiyorsanız hiç sorun değil. Masaüstü’nü açıktan sonra Bilgisayarım simgesinin üzerine sağ tıklayın ve Özellikler yazan kısma tıklayın. Sonra açılan denetim merkezi penceresinde Sistem Türü yazan bir kısım göreceksiniz. Bu kısmın yanında yazan 32 ya da 64 sizin bilgisayarınızın bit sayısıdır.)

 

Bit sayısını seçtikten sonra indirme işlemi başlayacaktır. İndirme işlemi bittikten sonra bu programı bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Kurulum bittikten sonra programı bir an önce çalıştırmak için acele etmeyin. Şimdiki yapacağımız şey ise telefonda olduğu için telefondan devam ediyoruz.

 

 

Şimdi sıra iOS cihazınızda

Telefonunuza geldikten sonra yapmanız gerekenler oldukça basit. İlk olarak telefonumuza Documents uygulamasını indirmemiz gerekiyor. İndirmek için ilk olarak AppStore ‘u açın. Sonrasında ise arama yerine “Documents” yazarak aratın ve indirin. Uygulamayı indirdikten sonra kalan kısmı bilgisayarımızdan yönetmemiz gerekecek.

 

Telefonunuzu Kablosu ile Bilgisayara Bağlayın

Şimdi yapmanız gerek her şey buradan sonra oldukça basit. Tek yapmanız gereken şey telefonunuzu kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Sonra telefondan eğer “Bu cihaza/bilgisayara güvenilsin mi?” derse izin verin. Bilgisayarınızdan iTunes programını açın ve sonra programı açınca giriş yap vs. kısımlar gelirse bu kısımları hallettikten devam edin. Bilgisayarınıza telefonunuzu bağladığınız zaman sol üst tarafta bir iphone simgesi göreceksiniz. Bu kısma tıklayın.

 

 

Dosyanızı Artık Telefon ya da Tablet cihazınıza aktarabilirsiniz

Telefon simgesine tıkladıktan sonra açılan ekranda cihaz bilgilerinizi görebilirsiniz ve sol tarafında Ayarlar ve Aygıtımda diye iki kısım göreceksiniz. Bu kısımda sol tarafta görmüş olduğunuz Dosya Paylaşma kısmına tıklayın. Sonra ise masaüstünüzden resim, video, film dosyanızı getirip buraya bırakın. Attıktan sonra son işimiz artık telefondan.

 

 

Şimdi Son Olarak Sıra Telefonda

Telefonunuza geldikten sonra Documents uygulamasını açın. Sonra açılan dosyalar içeride bir tane ya da daha fazla klasör göreceksiniz. Gördüğünüz bu klasörlerden iTunes Files klasörüne tıklayın. Sonra bu klasörün içerisinde olan dosyanızın sağ alt köşesinde üç nokta göreceksiniz. Görmüş olduğunuz bu üç noktaya tıklayın ve aşağıda açılan kısımlardan Move yazan kısma tıklayın. Sonrasında ise açılan diğer seçenekten Move to kısmından All Photos yazan yere tıklayın ve bu klasörü seçin. Sonrasında ise All photos penceresinden Move to All Photos yazan kısma tıklayın. Artık video galerinize aktarıldı.

(Not : Attığım dosya gelmedi demeyin lütfen. Eğer resim veya videonuzun tarihi, eski tarihli bir video ise tarih sıralamasında eski sıralarda yani gerilerde olabilir.)

TECH KANAL, BU YAZISINDA SİZLERE BİLGİSAYARDAN, İPHONE ‘A NASIL RESİM, VİDEO, FİLM ATILIR  YAZISINI SİZLER İÇİN EN BASİT VE PRATİK ŞEKİLDE GÖSTERDİ. YAZIMIZI UMARIZ BEĞENMİŞSİNİZDİR. BİZİ YouTube ‘DAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

 

Yazıların ve ekran resimlerinin tamamı techkanal.com tarafından oluşturulmuştur. Başka kaynaklardan alıntı yapılmamıştır.

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

4 thoughts on “iPhone’a Bilgisayardan Video ve Dosya Atmanın Kolay Yolu

  yasin

  (Mayıs 9, 2019 - 7:20 pm)

  Adamsınız en iyi çözüm sizden

  Can

  (Temmuz 13, 2019 - 5:09 pm)

  Teşekkürler.

  mehmet sara

  (Ekim 8, 2019 - 3:01 pm)

  all photos çıkmıyor bende bu nedenle attığım video yu telefonda açamıyorum

   Tech Kanal

   (Ekim 9, 2019 - 9:43 am)

   Videonuzu seçtikten sonra Move seçeneğine tıklayıp açılan pencereden documents seçeneğini seçip Photos klasörüne tıklayıp sonrasında ise Move to “Photos” seçeneğine tıklarsanız videonuzu galerinize kaydedecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir