iPhone’da Videolara Müzik Ekleme (En kolay nasıl yapılır?)

Umarım yazdığımız bu yazıyı keyifle okuyup işinizi artık kolayca halledebilirsiniz techkanal.com okurları. Bu yazımızda sizlere en kol yoldan sadece bir kaç tık yaparak en kolay şekilde iPhone veya iPad videolarınız üzerine müzik eklemeyi gösterdik. Videolarınızda video sesi yerine müzik koymak isterseniz ya da video sesi ve müzik sesi karışık bir video isterseniz bizim gösterdiğimiz en kolay yolu uygulayabilirsiniz. Bu yazıdan sonra artık iphone’da videoya müzik nasıl eklenir, ipad’de videoya müzik nasıl koyulur gibi sorularınıza umarız cevap bulacaksınız. Keyifli okumalar.

 

Bizde çoğu zaman bir video çekiyoruz ve onu sesi  ve müziği olmadan sadece izliyoruz. Önemli bir sesi olan video değil sadece dış sesi olan bir video kaydediyoruz bazen. Çevremizde gördüğümüz nesneleri, hayvanları, doğayı ve çok daha fazlasını video çekerek kayda alıp bunları bir anı veya bir iş için saklıyoruz ancak bunlara ayrı bir neşe katmak ve daha güzel bir hale getirmek için ufak dokunuşların elzem olduğunu söyleyebiliriz. Mesela renk filtreleri eklemek, eğlenceli emojiler ve çıkartmalar kullanmak bunlardan sadece birkaç tanesi. Ancak burada en önemli unsurun müzik olduğunu düşünüyorum. Müzik en sıkıcı ve sıradan bir videoyu; özenerek hazırlanmış, eğlenceli ve komik bir video haline getirebiliyor. Bu yazımızda ise sizde videolarınıza müzik ekleyerek güzel ve dikkat çekici videolar oluşturabilirsiniz. Bizde sizin inceleyelim dedik. Hazırladığınız müzikli videolarınızı ister anı olarak saklayıp, isterseniz de sosyal dünyada paylaşabilirsiniz.

Bizi buraya kadar okudunuz ama biz uygulama adını söylemeyi unuttuk. Bu seferlik bağışlarsınız bizi değil mi? 😀 😀 . Bu kısımdan sonra yapmanız gereken her şey çok ama çok basit. Sadece bir uygulama kullanmamız gerekiyor. Bu uygulama sadece müzik eklemenize değil aynı zamanda yazı, renk efektleri, kesme biçme işlemleri ve ses ayarları gibi bize farklı imkanları da sağlıyor. Belki bir kısmınız bu yazıyı okurken bu uygulamayı tahmin ettiniz değil mi? 😀 😀 . Evet o uygulama: iMovie işte hepsi bu kadar. Gerisi tabiri caizse çocuk oyuncağı denebilecek kadar kolay bir kısım. Ancak sadece müzik ekleyip kaydedeceğimizi hatırlatalım. Detaylı ses ayarlarını bu yazımızda ele almayacağız.

 

 

İlk İşlem : iMovie Uygulamasını iOS Cihazınıza Kurun

Evet, ilk olarak hemencecik uygulamayı AppStore’a giderek telefonunuza veya tabletinize indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indirme işleminizi hallettikten sonra gerisi kolay.

 

Müzik Eklemek İstediğiniz Videonuzu Seçin

Resim ve video galerinize yani Fotoğraflar uygulamasına giderek kullanacağınız videonuzu seçmeniz gerekiyor.

 

Videoya Geldikten Sonra Sadece Birkaç Tık Uzağınızda

Kullanacağınız videoya geldiniz ve artık düzenlemek için son dokunuşlarınızı yapıyorsunuz, o zaman harika. Videonuza geldikten sonra videonuza tıklayın ve sağ üst tarafta bulunan Düzenle yazan yere tıklayın. Evet mutlu sona artık daha yakınsınız. Bu kısma kadar geldikten sonra Aşağıda sol alt tarafta vazgeç, sağ alt tarafta ise Bitti yazan bir düğme bulunuyor. Tam ortada ise oynatma butonu ve yanında daire içinde üç nokta bulunan bir videoyu içe aktarma düğmesi bulunuyor. Bu kısımdan iMovie’nin simgesine tıklayın, eğer gözükmüyorsa Fazlası yazan düğmeye tıklayın ve buradan iMovie’nin yanındaki butonu aktif hale getirin. Sonrasında ise tekrar iMovie simgesine tıklayın ve düzenleme arayüzüne gidin.

 

Düzenleme Arayüzünden Sonrası En Kolayı

Bu kısma girdikten sonra yapmanız gereken tek şey müzik eklemek. Yanındaki diğer özellikleri de kullanmak isterseniz siz bilirsiniz. Sağ alt tarafta bulunan Müzik simgesine tıklayarak müzik ekleme seçeneklerini görebilirsiniz. Bu pencerede Tema Müziği, Listeler, Albümler, Sanatçılar ve Parçalar seçeneklerini göreceksiniz. Buradan telefondan müzik eklemek isterseniz Parçalar, yoksa size Apple iMovie tarafından sunulan Tema Müziği kısmındaki 7-8 tane müzikten birini kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz telefonunuzda olan bir müziği kullanmaksa Parçalar seçeneğini kullanmalısınız. Telefonunuzdan bir müzik seçmelisiniz. Eğer telefonunuzda bir müzik yoksa iTunes’dan satın alabilir veya Bilgisayardan ücretsiz olarak atabilirsiniz. Nasıl atacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. Müziğinizi seçtikten sonra video uzunluğunuz müzikten kısa ise müzik içerisinden bir kısmı seçmelisiniz. Bunu aşağıdan yapabilirsiniz yani uygulamanın aşağısındaki ses kırpma yerinden. Şimdi ise müziği kestikten sonra işimiz bitti ve videoya koyuldu. Video sesi ve müzik sesi beraber kullanılacaktır. Sadece müzik sesi istiyorsanız sağ üstte bulunan hoparlör butonuna tıkayıp videonun sesini kapatıp, sadece müzik sesini kullanabilirsiniz.

 

İşiniz Bitti Artık Kaydedebilirsiniz

Son olarak da sağ üstteki Bitti yazan yere tıklamanız ve videonuzu dışa aktarmanız yani kaydetmeniz gerekiyor. Film Dışa Aktarılıyor… dedikten sonra artık müzikli videonuz hazır. Size iyi seyirler. Geri aynı şekilde isterseniz müziği kaldırabilir veya değiştirebilirsiniz. Hepsi bu kadar basit işte.

 

BU YAZIMIZIN VİDEOSUNU DA SEYRETMEK İSTERSEN TIKLA : 

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir