Instagram Karanlık Mod Nedir? Nasıl Kullanılır? iOS & Android

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan instagram’ın yeni özelliklerinden biri olan karanlık mod özelliği nasıl kullanılır? android karanlık mod ayarı nasıl yapılır ya da iPhone telefonumda instagram karanlık mod nasıl uygulanır diye merak ediyorsanız eğer bu yazımızda nasıl yapabileceğinize değindik. 

Karanlık Mod Nedir?

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram uygulamasına yeni gelen ve henüz geliştirilmekte olan bu özellik ile beyaz instagram temasını kolayca siyah renk ile değiştirebiliyorsunuz. Aslında bu özelliğe biraz daha detaylı olacak bakacak olursak burada Instagram bu özelliği tam olarak kullanılabilir halde değil. Instagram uygulaması telefonunuzun özelliği olan gece modunu kullanarak kendi temasını değiştiriyor. Yani yeni bir özellikten ziyade telefonunuzun özelliği olan gece moduna ayak uyduruyor ve böylece karanlık tema özelliğini kullabiliyorsunuz.

Bu özelliğin ilerleyen zamanlarda tam olarak uygulamaya ekleneğini ve gece modundan bağımsız olarak da çalışabileceğini düşünüyoruz. Şu an için bir Beta sürüm ile gelen bu özellik ilerleyen zamanlarda uygulamanın bir parçası özelliği haline gelecektir diye tahmin ediyoruz.

 

 

Karanlık Mod Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

Bu özelliği kullanabilmek için Android cihazlarda Android Pie 9.0 ve üzeri bir sürüme sahip olmanız gerekmektedir ancak bazı eski android cihazlarda bu özellik hali hazırda mevcut. 

iOS kullanıcılarının ise cihazlarını iOS 13 sürümüne güncellemiş olması gerekmektedir.

 

Android Cihazlarda Karanlık Mod Yapımı

Bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için Android Pie (9.0) veya daha yeni bir Android sürümüne sahip olmalısınız. Eğer telefonunuzun ayarlar kısmında Gece ModuSiyah Tema gibi destekler varsa, eski sürümlerde de kullanabilirsiniz. Bu özellik bazı samsung cihazların bir çoğunda bulunuyordu ancak yeni nesil cihazların neredeyse tamamında bu özellik mevcut. 

Peki, bu özelliği uygulamada nasıl kullanacağız diye merak ediyorsanız eğer Google Play Store ‘a girdikten sonra Instagram uygulamasının sayfasına girmeniz ve uygulamayı güncelleme geldiyse güncelleyip sonrasında ise biraz alt kısımlara inerek Beta Programına Katıl Seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında ise yaklaşık 15-20 dk içerisinde programa katılmış oluyor ve gece modunuzu aktif ettikten sonra instagram uygulamasının karanlık mod da kolayca kullanabiliyorsunuz.

 

 

iOS Cihazlarda Karanlık Mod Yapımı

Bu özelliği iphone ya da ipad cihazınızda kullanabilmek için iOS 13 sürümüne telefonunuzu güncellemiş olmanız gerekmektedir. Bu karanlık tema iOS 13 güncellemesi ile birlikte iOS cihazlara eklenmiş ve instagram harici diğer uygulamalarda da kullanılmaya başlanmıştı. Bu özelliği Ayarlar uygulamasına girdikten sonra Ekran ve Parlaklık kısmındaki görünüş penceresinden Koyu seçeneğine tıklayıp kolayca değiştirebilirsiniz.

Peki bu özellik instagram da nasıl kullanılacak diye merak ediyorsanız AppStore’dan uygulamayı güncelledikten sonra ayarlardan Koyu Tema seçeneğini seçip Instagram’a girdikten sonra uygulamayı siyah temada kolayca kullanabilirsiniz. Sonrasında eğer değiştirmek isterseniz Koyu Tema seçeneğini devre dışı bırakırsanız instagram eski haline tekrardan dönmüş olacaktır.

 

 

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

1 thought on “Instagram Karanlık Mod Nedir? Nasıl Kullanılır? iOS & Android

    Brianproto

    (Mart 29, 2020 - 11:36 pm)

    Thanks really handy. Will certainly share website with my friends.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir