Instagram Kullanıcıları İçin İşe Yarar 10 Bilgi

Instagram kullanmaya yeni başladıysanız ya da hali hazırda kullandığınız Instagram uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazı sizler için hazırlandı. İşinize yarayabilecek özellikler, detaylar ve bilmeniz gereken bazı şeyler bu yazımızda mevcut. İşte bilmeniz gereken bazı bilgiler.

 

 

Uzun süredir en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram’ın yeni bir kullanıcısı da sizseniz eğer bu yazımız sizler için hazırlandı. Eğer mevcut bir kullanıcı iseniz de burada öğreneceğiniz yeni bilgiler sizler için büyük bir kolaylık olabilir.

Uzun süredir dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından birisi de tartışmasız Instagram olacaktır. Dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından birisi olduğunu ve 1 milyar üzerinde indirme sayısına sahip olduğundan bahsetmemize gerek yoktur herhalde. Bizler de bu sanal dünyanın birer bireyleri olmuş durumdayız. Peki, kullandığımız bu uygulama konusunda yeterince bilgi sahibi miyiz? Cevabınız evet ya da hayır olabilir ancak bu yazıyı okumanız kesinlikle sizler için faydalı olacaktır.

Instagram 

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi siz de eğer bir Instagram kullanıcısı iseniz sizler için işe yarayabilecek bazı bilgiler bu yazıda. Takip ettiğiniz kişilerden, ufak ayarlara kadar birkaç bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz. Merak ediyorsanız işte bunlardan bazıları…

 

     1) Hoşunuza Giden Gönderileri Elinizin Altında Bulundurun

Instagram’da gezerken bir paylaşım gördünüz ve bu paylaşımı saklamak, istediğiniz zaman da kolayca ulaşabilmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken her şey oldukça basit. Paylaşımların sağ alt kısmında olan simgeye tıklayarak kaydedebilir (cihazınıza değil, sadece hesabınızda bulundurur) ya da daha uzun süre basılı tutarak gönderiyi koleksiyona kaydedebilirsiniz.

 

 

     2) Paylaşımlarınıza Yorum Gelmesini İstemiyorsanız Yorumları Kapatabilirsiniz

Instagram sayfanızda paylaştığınız gönderinin altına yorum gelmesini istemiyorsanız eğer yorumları kolayca kapatabilirsiniz. Tabi ki de bu sadece o paylaşım için geçerli olacaktır. Sizin diğer paylaşımlarınız, seçim yaparak yorum yapma özelliğini kapattığınız özellikten etkilenmez. Bu özellik sadece o paylaşım için geçerli oluyor.

 

 

      3) Kısayoldan Arama Yapma

Eğer Instagram’dan bir şey aratmak isterseniz yapmanız gereken tek şey arama butonuna basılı tutmak olacaktır. Arama simgesine tıklayıp Keşfet ekranına, sonra ise tekrar arama butonu yerine gidilmesi gerekiyor. Ancak bunlarla uğraşmak yerine Arama simgesine basılı tutmanız yeterli olacaktır.

 

 

     4) Hesabınızın Son Görülme Saatini Kapatın

Instagram’ın DM kısmından sizinle iletişimde olan insanlar son görülme saatinizi görebilir ve en son ne zaman Instagram’ı ziyaret ettiğinizi görebilirler. Tabi sadece onlar sizi değil; siz de onların son görülme saatine bakabilirsiniz. Eğer bu özelliği kullanmak istemezseniz de kapatması oldukça kolay. Seçenekler kısmına girdikten sonra yapmanız gereken tek şey Gizlilik ve Güvenlik kısmına gelmek ve sonra Hareket Durumu yazan kısmı seçip özelliği kapatmanız.

 

 

     5) Ya Beğendiğiniz Gönderiler?

Daha önce beğendiğiniz gönderilerin nerede olduğunu biliyor musunuz? Bir gönderiyi beğendikten sonra isterseniz daha sonra onu kolayca bulabilir ve görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Seçenekler kısmına gitmek ve Beğendiğin Gönderiler kısmını bulmak hepsi bu kadar kolay.

 

 

     6) Aşırı İnternet Tüketimini Kolayca Azaltabilirsiniz

Bildiğiniz gibi Instagram, Facebook vb. sosyal medya uygulamaları güzel içlerikler sunuyorlar ama interneti de bir o kadar tüketiyorlar. Aylık internet paketiniz varsa ve sosyal medya uygulamalarında çok vakit geçiriyorsanız dakikalar içerisinde yüzlerce mb internet harcadığına şahit olabilirsiniz. Peki, nedir bunun çözümü? Yapmanız gereken her şey çok kolay. Instagram’ın Seçenekler kısmına gitmek ve sonrasında Hücresel Veri Kullanımı yazan kısma tıklamak. Sonrasında ise Daha Az Veri Kullan özelliğini aktif edebilirsiniz.

 

 

     7) Arama Geçmişini Temizleme

Bildiğiniz gibi Instagram’da sıkça arama yapmanız kaçınılmaz bir durumdur. Aramak istediğiniz kişiler, yerler, konu etiketleri vs. hepsi arama sonrasında Geçmiş kısmına kaydolur. Bu geçmişi temizlemek isterseniz de tek yapmanız gerekene Seçenekler kısmına gitmek ve sonrasında Arama Geçmişi yazısına tıklamak. Daha sonra Arama geçmişini temizleyebilirsiniz.

 

 

     8) Önerilenler 

Önerilenler kısmını belki görmüşsünüzdür. Arama kısmında en üstte çıkan 5 tane önerinin olduğu kısımdır kendisi. Sizler için önerilen hesapları sıralar. Ancak bu özelliği siz de sevmiyor olabilirsiniz. Bunu seçenekler kısmından uğraşarak temizleme gibi bir sıkıntımız yok. Gizlemek için yapmanız gereken tek şey hesabın üzerine basılı tutmak ve sonra gizle demek. İşte hepsi bu kadar.

 

 

    9) Gönderi ve Hikaye Bildirimi

Sevdiğiniz, takip ettiğiniz ya da paylaşımlarından haberdar olmak istediğiniz bir sayfanın ya da bir hesabın gönderilerini ilk siz görmek istiyor olabilirsiniz. Gönderi ya da hikaye paylaştığı zaman size bildirim gelmesini istiyorsanız yapmanız gereken tek şey hesabın sayfasına girmek ve sonra sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklamak. Sonrasında ise en alt kısımdan bu özellikleri aktif edebilirsiniz.

 

 

     10) Öne Çıkan Hikayeler

Instagram hesabınızda paylaştığınız hikayeler bildiğiniz gibi sadece 24 süre ile yayında kalıyor ve daha sonra siliniyor. Eğer bunu daha uzun süre yayında tutmak isterseniz hikayeyi öne çıkarmak güzel bir tercih olacaktır. Bunu yapmak için hikayenizin sol alt kısmında bulunan Öne Çıkar yazısına tıklamak ve sonra bir kategori oluşturmak ya da var olan kategoriye dahil etmek. İşte hepsi bu kadar kolay.

 

 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Bizi Youtube/Tech Kanal sayfamızdan da takip edebilirsiniz.

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir