Video Sesi Silme Nasıl Yapılır? (Programsız kadar kolay)

Video sesi silme, videodan sesi kaldırmak, sesini kapatmak isteyenler için kısacası video veya videolarını sessiz yapmak isteyen kişiler için en kolay yoldan, zor programlarla uğraşmadan programsız kadar basit ve kolay yoldan bu işlemi nasıl yapabiliriz bu yazımızda gelin birlikte bakalım. 

 

 

Bilgisayarınızdaki videoların ya da bir videonun sesini kaldırmak yani sesi videodan silmek istiyor olabilirsiniz. Bunu yapmanız gerekebilir veya bazı videolarda sese ihtiyaç duymadığınız için videonun sesini videodan ayırmak sizin için önemli olabilir. ,

Peki, bu işlemi nasıl yapabiliriz diye soracak olursanız yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Kullanacağımız sadece ufak bir program ile bunu kolayca yapabiliriz. Profesyonel ve basit uygulamalar olmak üzere çok fazla ses silme yöntemi mevcut ama sizin işiniz birkaç dakika ya da daha kısa bir sürede hallolabilir. Bunu dilerseniz nasıl yapabiliriz birlikte inceleyelim ya da buraya tıklayarak videosunu da izleyebilirsiniz.

 

PANİK YOK !

Aman panik yapmayın sizi öyle kafanızı karıştıracak programlar ile yalnız bırakmayacağız. Uzun ve detaylı işlemlerle uğraştırmadan bu işi kolayca halledeceğiz. Sadece 10 mb boyutunda bir program kullanacağız hepsi bu kadar. Hem bunu yapabilmek için bir bilgisayar uzmanı ya da uzun süreli bir kullanım tecrübeniz olmayabilir. Bunu yapmak o kadar basit ki sadece 5-6 tık ile kolayca halledeceğiz (aman saymayın ha fazla çıkar felan sonra mahcup olmayalım 😀 😀 ) . Hem bu yöntemi kullanmak online video sesi silme işlemlerinden çok daha kolay. Eğer online yani internet üzerinden video sesi silmek isterseniz uğraşın durun işiniz yoksa. Karşıya yükle, dönüştür, indir (özellikle video boyutu büyükse geçmiş olsun) boşuna çok vaktiniz gider. Bunu yapmak çok kolay iken bu detaylarla vaktinizi harcamanızı tavsiye etmiyoruz. Yine de siz bilirsiniz isterseniz internetten online olarak dönüştürmek isterseniz kolay gelsin. Şimdi bizim gösterdiğimiz şekilde en kolay nasıl yapılır gelin birlikte bakalım.

 

İLK OLARAK : UYGULAMAYI İNDİRİN (sadece 10 Mb) 

İlk yapmanız gereken doğal olarak uygulamayı internetten indirerek bilgisayara kurmak olacaktır. Peki indirelim ama uygulama ne? derseniz de uygulamamız; HandBrake. Evet, belki daha önce ismini duymuş ya da ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Bu uygulamayı internetten kolayca indirmek mümkün. Hem indirirken size üye olun ya da sosyal medya hesaplarınız ile giriş yapın gibi bir şey de demiyor. Sadece siteye giriyor, Download butonuna basıyor ve indiriyorsunuz. Eğer indirmek isterseniz arama motorunuza “HandBrake” yazarak aratabilir ya da buraya tıklayarak kendi sitesine doğrudan gidebilirsiniz. Peki hiç merak ettiniz mi HandBrake nedir diye?

 

HANDBRAKE NEDİR, NE İŞE YARAR ?

HandBrake nedir sorusuna biz çok detaya inmeden öyle yüzeysel bir değinelim. Basitçe anlatmak gerekirse kendisi ufak tefek video ayarları yapabileceğiniz; video sesi silme, video türünü mp4 ‘e dönüştürme, video sıkıştırma ve bunun gibi ufak ama çok güzel detayları olan bir program. Detaylı olan demişken program detaylı ve karışık bir program değil; detaylı olan bizim için artı yanları. Bizim için artısı ne diyecek olursanız her şeyden önce sizin işiniz en kolay yoldan hallediyor ve sizi zor işlemlere uğraştırmıyor. Başka ne gibi artıları var? diyecek olursanız videonuzu yeni bir video olarak kaydediyor ve videonuz hiç bir şekilde kalite kaybına uğramıyor (uğrasa dahi bunu çok dikkatli bakmadan göremezsiniz).

Size bir artısı daha var programın; örnek verecek olursak elinizde 350-400 mb olan bir video var. Bu videoyu bu program ile düzenleyip kaydettikten sonra boyutu 40-50 megabyte’a düşüyor. Nasıl oluyor o zaman kalite kaybı olmuyor? sorusunu soracak olursanız biz cevap verelim sizin yerinize: program aslında bir video dönüştürücü olduğu için bu işlemleri yapması da gayet normal. Şimdi karar verdiniz ve indirmek istiyorsunuz: ya virüslü bir programsa? Biz size şunu diyelim site SSL sertifikası ile korunuyor. SSL sertifikası ise siteyi şifreliyor ve yabancı gözlerden siteyi koruyor. Daha detaylı araştırmak isterseniz internetten bakabilirsiniz.

 

 

UYGULAMAYI İNDİRDİKTEN SONRASI OLDUKÇA BASİT

Eğer uygulamayı bilgisayarınıza indirdiyseniz yapmanız gerekenler çok basit. İlk olarak HandBrake uygulamasını çalıştırın. 

 

  1. İlk yapmanız Gereken :

Uygulamayı açtıktan sonra sesini silmek istediğiniz videoyu “File” yazan kısımdan seçebilir ya da doğrudan videonuzu sürükleyip programın içerisine bırakabilirsiniz.

 

2) Dosyanızın Sesini Kaldırın :

Sesini kaldırmak istediğiniz dosyayı programınıza attınız ve şimdi yapmanız gereken tek şey Picture, Filters, Video, Audio, Subtitles, Chapters kısımları arasından “Audio” yazan kısmı seçin. Sonrasında ise aşağıdaki kısımdan dosyanın yanındaki X butonuna tıklayarak videodan ses dosyasını kaldırın.

 

 

3) Sildikten sonra kaydetmek için video çözünürlüğünü seçin :

Sağ tarafta bulunan Presets kısmından video çözünürlüğünüzü seçin. Eğer video çözünürlüğünüzü bilmiyorsanız. Videonuzun üzerine sağ tıklayın ve Özellikler deyin. Sonrasında açılan pencereden Ayrıntılar yazan kısma tıklayın ve aşağıda çıkan seçeneklerden video yüksekliği yazan kısım sizin videonuzun pixel sayısıdır. (örnek : 1280x720 = 720p gibi)

 

 

VİDEONUZUN BOYUTUNU ÖĞRENDİKTEN SONRA PRESETS KISMINDAN SEÇİMİNİZİ YAPIN

(Fast, Very Fast gibi kısımlardan istediğinizi seçebilirsiniz ama biz size super HQ olanı seçmenizi tavsiye ederiz.)

 

4) Son adımlar : Bir kaydetme konumu seçin 

Videonuzun çözünürlüğünü seçtikten sonra artık kaydedebilirsiniz. Kaydetmek için de yukarıda görmüş olduğunuz Destination yazan kısma gelin ve sonrasında Browse yazan kısma tıklayın ve bir kaydetme yeri seçin. Sonra videonuza bir isim girin ve kaydet deyin hepsi işte bu kadar kolay.

 

 

5) Artık işiniz bitti ve kaydedebilirsiniz. :

Seçtikten sonra yukarıda bulunan Open Source, Start Encode, Add to Queue, Show Queue, Preview ve Activity Log yazan kısımlardan Start Encode yazan kısma tıklayın ve işi bilgisayarınıza bırakın. Evet, hepsi işte bu kadar kolay ve basit. Artık video sesi silme işleminizi kolayca halledebilirsiniz.

 

 

DİLERSENİZ VİDEOSUNU DA İZLEYEBİLİRSİNİZ

 

 

  • Yazıların tamamı www.techkanal.com tarafından yazılmıştır ve başka kaynaklardan alıntı yapılmamıştır. Ekran resimlerinin tamamı techkanal.com tarafından oluşturulmuştur.
  • Buraya tıklayarak bizi YouTube’dan da takip edebilirsiniz.

 

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir