BİLGİSAYARINIZDA ÇOK YER KAPLAYAN VİDEOLARINIZ BOYUTUNU KOLAYCA DÜŞÜRÜN

Video boyutu küçültme nasıl yapılır? Yüksek boyutlu video nasıl sıkıştırılır? Video boyutu nasıl düşürülür? gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda kolayca bulabilirsiniz.

Kullanacağımız çok küçük bir program ile örneğin 500 Mb olan bir videoyu kalitesinden ödün vermeden bu videoyu 50 – 60 mb boyutuna düşürmek ister miydiniz? Cevabınız evet ise bu yazıyı sizler için hazırladık sevgili techkanal.com okurları. Bu yazımızda sizlerle video boyutunu küçültme işlemini kalite bozmadan nasıl düşürürüz gelin birlikte bakalım. İster aşağıdan sizin için yazdığımız yazımızı okuyabilir, dilerseniz de buraya tıklayarak videosunu seyredebilirsiniz seçim size kalmış.

 

 

ÇOK YER KAPLAYAN VİDEOLAR BİLGİSAYARINIZA BÜYÜK BİR YÜK OLUŞTURUR

Video boyutu küçültme bilgisayarda çok yer kaplayan videolar için olmazsa olmaz  bir şey artık. Videolar eskiden olduğu gibi orta kalitede değil artık. 720p, 1080p, hatta 4k ve üzeri netliklere çıkmış vaziyette videolar ve seyircilerde haliyle tercihini yüksek kaliteli videolardan yana kullanıyor. Hal böyle olunca eskiden 50 – 60 mb olan bir video şimdi olmuş 500 – 600 megabayt buna bilgisayar mı dayanır ? 😀 😀 . Durumlar böyle olunca insanlarda güzelim videolarını, anılarını, tatil videosundan, aile videosuna ve daha neler neler boşuna siliyor. Silmek yerine aynı videoyu sıkıştırsa hem bilgisayar rahat eder, hem de videolarını rahatça saklar bilgisayarında. Hem kalitesi bozulmayacak, hem de videonuz %80 civarından boyutu küçülecek. Cidden muazzam.

Tabi bu video boyutu küçültme işlemi için de kendi ufacık ama sonucu harika olan bir uygulama kullanıyoruz. Uygulamamızın adı : Handbrake. Uygulamayı isterseniz kendi internette aratarak kendi sitesine giderek indirin, isterseniz de buraya tıklayarak doğrudan sitesine gidebilirsiniz.

 


HandBrake

Uygulama boyutu oldukça küçük ve kullanım açısından gayet basit. Programsız desek pek de haksız sayılmayız. Online video dönüştürücü kullanmak daha zor ve uzun süren bir işlem. Bilgisayarınız, videonuzu internet’e yükleyerek indirmeye çalışacak ve bu işlemler sizin boştan yere zamanınızı çalacaktır. Bu yüzden HandBrake bu iş için biçilmiş kaftan. Hem videoları küçültebilirsiniz, hem de basit işlevleri yapabilirsiniz örneğin; video döndürme, video boyutlandırma, ses silme gibi. Kendisi profesyonel bir video edit uygulaması değil ancak işe yaraması konusunda bizim beğenimizi çoktan kazandı.

 

HandBrake Kullanımı

 

       1 – İlk Olarak Videonuzu Uygulama İçerisine Aktarın

Uygulamayı indirdikten sonra saniyeler içinde bilgisayarınıza kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulumu yaptıktan sonraki işlemler oldukça basit. İlk yapmanız gerek programı çalıştırın. Sonrasında ise uygulama arayüzünde sol tarafta 2 seçenek çıkacaktır; Folder (Batch Scan) ve File kısımları. Bu kısımları kullanarak videonuzu içe aktarabilirsiniz ya da en kolay yöntem olan sürükle bırak yöntemini kullanarak da uygulama içerisine videonuzu getirip bırakabilirsiniz.

       

      2 – Videonuzun  Çözünürlük Ayarlarını Yapın

Bu kısımda yapmanız gerek sadece birkaç şey var. Sağ tarafta bulunan Presets kısımlarından video çözünürlüğü seçmeniz gerekmektedir. Bu kısımda; General, Web, Devices ve birkaç tane daha kategori var buradan 480p, 720p, 1080, 4K seçenekleri var. Sağ tarafta bulunan kısımlardan aşağı doğru inerek size uygun olan video çözünürlüğünü seçin. Kullanacağınız video 4K değilse bizim tavsiyemiz Super HQ veya HQ Surround seçeneklerini tercih edin.

 

     3 –  Videonuzun Ses Ayarlarını Yapın

Yavaş yavaş mutlu sona yaklaşamaya başladık. Şimdi ise ses ayarını yapın. Videonuzun sesinin bozulmasını ve bozuk bir ses ile karşılaşmak istemezsiniz değil mi? Bu kısımda yapmamız gereken Output Settings kısmına gelerek alt tarafında bulunan; Picture, Filters, Video, Audio, Subtitles, Chapters kısımlarından Audio yazan kısmı seçin. Bu kısımda Audio Tracks kısmının altında Codec kısmı bulunuyor. Burada 160 yazan yere tıklayın ve sonrasına 192 ya da daha üzeri bir seçenek kullanın. Biz 192 kullanmanızı tavsiye ediyoruz. YouTube’da yayınladığımız videolarımızda da 192 seçeneğini kullanıyoruz.

 

     4 –  Videonuzu Artık Kaydedebilirsiniz

Son olarak işiniz bittiyse ve başka düzenlemeler yapmak isterseniz devam edebilirsiniz. Ancak amacınız sadece boyut düşürmek ise bu kadarı bizim için yeterli. Şimdi ise Destination yazan kısma tıklayın ve buradan sağ tarafta bulunan Browse kısmını seçin. Browse kısmından videonuzu dışa aktarmak istediğiniz konumu seçin sonrasında ise kaydet deyin. Bu kısmı seçtikten sonra yukarı kısımda yani; Open Source, Start Encode, Add to Queue, Show Queue, Preview ve Activity Log yazılı kısımlar var. Bu kısımlardan Start Encode yazan kısma tıklayarak videonuzu artık kolayca dışa aktarmaya başlayabilirsiniz ve sol alttan videonuzun ne kadarının kaydedildiğini görebilirsiniz.

Sonrasında ise “Start Encode”  diyerek dışa aktarmaya başlayabilirsiniz.5 – Eski Video ile Aynı Kalitede ve Daha Düşük Boyutlu Bir Videoya Sahipsiniz Artık

Video boyutu küçültme işleminiz bitti ve eski video ile aynı olan ancak boyutu %80 civarında daha düşük olan bir videoya sahipsiniz. Eski video ile kıyaslayabilirsiniz. Eğer yeni video hoşunuza gittiyse ve bir sıkıntı olmadığını düşünüyorsanız keyfinize göre isterseniz eski videonuzu silebilir isterseniz de saklayabilirsiniz.

 

YouTube / Tech Kanal : https://www.youtube.com/techkanal

 

Yazıların tamamı techkanal.com tarafından yazılmıştır. Başka kaynaklardan alıntı yapılmamıştır.

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir