Videoların yönü nasıl değiştirilir? (Kolay ve Hızlı)

Videoların yönü nasıl değiştirilir, video nasıl döndürülür, ters çekilen video nasıl düzeltilir gibi sorularınız varsa eğer bu yazımızı sizler için hazırladık. Hangi video döndürme programı daha kullanışlı, hangisi daha kolay? derseniz size programsız kadar kolay ve hızlı bir yöntemden bahsediyoruz.

 

 

Ters ya da Yan Çekilen Videolar Can Sıkıcı Olabiliyorlar

Gittiğimiz, gezdiğimiz, gördüğümüz hemen hemen her yeri anı olarak saklamak ya da bir iş için kullanmak için çoğu zaman kayıt altına alıyoruz . Bu videoları bir heyecanla getirip bilgisayara atıyoruz ya da başka bir şekilde bilgisayarımızda bulunduruyoruz. Bir de izlemek istediğimiz zaman gelince ne görelim ters kaydetmiş ya da yan. Oldu mu şimdi? gitti güzelim video. 

Sizin bilgisayarınızda da eğer yan veya ters çekilmiş bir videonuz varsa sırf bu yüzden o videoyu kullanamaz ya da izlerken bir şey anlamıyor olabilirsiniz. Eğer bu sorunu düzeltmek isterseniz kolayca bir yöntem ile hem videolarınızı döndürerek video yönünü düzeltebilir, hem de bozulmadan kaydedebilirsiniz. Hem bu yöntemin artıları da var; videonuzu kaydettikten sonra kaliteli bozulması olmuyor, hem de videonun boyutunu bozmadan düşürüyor. Mesela 300-400 Mb olan bir video kaydedildikten sonra boyutu 40-50 Mb ‘a kadar düşebiliyor. Şimdi derseniz ki o iş nasıl oluyor? Şimdi sadece yapın. Sonucunu görünce sizde hayret edeceksiniz.

 

Kendi Küçük, Kolaylığı Büyük Uygulama : HandBrake

Evet, kullanacağımız tek uygulama: Handbrake . Bu uygulama bizim görüşümüz her bilgisayarın olmazsa olmazıdır. Bir video düzenleyicisi ama profesyonel bir uygulama değil; bizim için işe yarar sadece bir kaç özellik var içerisinde o da bize yeterli olacaktır. 10 Mb bir boyutu var sadece, bu da 3-4 resim boyutunda bir uygulama. Uygulama ile işinizi halletmek çok kolay olacaktır ve bu yöntemi tavsiye ediyoruz. Bu yöntemi yapmak için çok fazla uygulama ve online uygulamalar var ancak biz size kolay ve hızlı olması için bu yöntemi tavsiye ederiz. Uygulamayı indirmek isterseniz buraya tıklayarak ya da kendi sitesine giderek indirebilirsiniz.

 

  1. İlk Olarak Uygulamayı Bilgisayarınıza İndirmeli ve Kurmalısınız (Sadece 10 Mb)

İlk olarak uygulamayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi isterseniz buraya tıklayarak indirin, isterseniz de kendi sitesine giderek indirin. Sonrasında ise işimiz oldukça kolay olacaktır. 

 

 

2. Uygulamayı Kullanmaya Başlayabilirsiniz

Uygulamayı eğer indirdikten sonra açabilirsiniz. Açtıktan sonra işimiz oldukça kolay.

3. Videonuzu Uygulamaya Atın

Yönünü düzeltmek istediğiniz videoyu uygulama içerisine aktarın. Bunu yapmak için uygulama ekranı açıldıktan sonra

 

 

4. Videonuzu Döndürmek Şimdi En Kolay Kısım

Videonuzu uygulama içerisine yükledikten sonra Output Settings kısmında bulunan seçeneklerden; Picture, Filters, Video, Audio, Subtitles, Chapters kısımlarından Filters kısmını seçin. Sonrasında ise Alt kısımda çıkan Rotate seçeneğinden döndürme işlemini yapabilirsiniz. Videonuz ters çekilmiş bir video ise 180 seçeneğini seçin. Eğer yan bir video ise 90 ya da 270 seçeneklerini kullanarak döndürebilirsiniz. Hangisini seçmeliyim diyorsanız 90 derece saat yönünde bir defa, 270 ise saat yönünde 3 defa döndürür videonuzu. Videonuzu eğer sola dönük bir video ise 90 seçeneğini; sağa dönük ise 270 seçeneğini seçin.

 

 

     5. Şimdi ise Son Dokunuşlar : Görüntü Kalitesi

İşinizi bitirdikten sonra görüntü bozulmaması için sağ taraftaki Presets kısmından video çözünürlüğünü seçin. Eğer çözünürlüğünü bilmiyorsanız videonuz nerede ise üzerine sağ tıklayın ve sonrasında ise özellikler deyin. Açılan kısımdan ayrıntılar deyin. Bu sizin videonuzun çözünürlüğünü gösterecektir. Çerçeve yükseliği ve genişliği videonuzun oranıdır. Çerçeve yüksekliği ise pixel sayısıdır. (Örneğin; 1080p – 1920×1080)

 

 

Sonrasında ise uygulamanın sağ kısmındaki Presets kısmından video çözünürlüğünü seçin. Kalitesine göre; Fast, HQ, Super HQ gibi seçeneklerden istediğinizi seçebilirsiniz. HQ olanlar kaliteli olanlardır. Seçiminiz yaptıktan sonra son bir kaç adım.

 

      6. Videonuzun Sesi Bozulsun İstemezsiniz Değil mi?

Eğer bir ses bozukluğu olmasından çekiniyorsanız son olarak da Output Settings kısmında bulunan seçeneklerden; Picture, Filters, Video, Audio, Subtitles, Chapters kısımlarından Audio kısmını seçin ve 160 olan ayarı 192 yapın.

 

 

7. Videonuzu Artık Kaydedebilirsiniz

İşinizi bitirdikten sonra Destination kısmından Browse yazan kısma tıklayın. Sonrasında ise açılan kısımdan kaydetmek istediğiniz yeri seçin ve bir isim belirleyin. Sonrasında ise Kaydet deyin programa dönün. Üst kısımda çıkan seçeneklerden Start Encode diyerek videonuzu kaydedebilirsiniz. Hepsi bu kadar. Uygulamanın sağ alt köşesinde anlık olarak ne kadarlık bir kımının kaydedildiğini de görebilirsiniz.

 

 

 

BİZİ YOUTUBE ‘DAN DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ : YouTube / Tech Kanal

 

  1. Kaynak : https://www.techkanal.com
  2. Yazıların tamamı techkanal.com tarafından yazılmıştır ve alıntı yapılmamıştır. Ekran görüntülerinin tamamı techkanal.com tarafından oluşturulmuştur.

Yazar: Tech Kanal

Tech Kanal, YouTube'da teknolojik videolar üreten, ürün incelemeleri, iOS ve Android için kullanılan mobil uygulamaları inceleyen, video editörleri ve tasarım programları kullanan bir sayfadır.

1 thought on “Videoların yönü nasıl değiştirilir? (Kolay ve Hızlı)

    Gökmen

    (Mayıs 22, 2019 - 3:23 pm)

    Cidden çok yararlı bir yazı olmuş büyük emek ve bilgi var çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir